RADNI DORUČAK – Žene Zapadnog Balkana za nove politike –
– Žene Zapadnog Balkana za nove politike-
Sigurna ženska kuća je, u ponedjeljak 25.12.2017. u hotelu Podgorica, u saradnji sa Beogradskim fondom za političku izuzetnost (Bfpe), organizovala radni doručak,
Radni doručak ima za cilj da pokrene debatu o aktivnijoj ulozi žena u politici, ali i svim aspektima društvenog života s posebnim akcentom na zapošljavanje i socio –ekonomski položaj žene u crnogorskoj svakodnevnici.
Zaključci sa konferencije
– Žene Zapadnog Balkana za nove politike –
- Iako je Crna Gora 2014. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju, koja se smatra jednim od najjačih akata u zaštiti žena, još smo daleko od njene pune primjene. Zato treba insistirati na potpunoj primjeni mjera iz Konvencije, koja je i obavezujući akt, u cilju adekvatne zaštite žena od svih vidova nasilja.
- U borbi protiv nasilja nad ženama zakon propisuje multisektorsku saradnju, što znači da institucije moraju sarađivati i postupati sinhronizovano u slučajevima nasilja. Tu saradnju je neophodno unaprijediti.
- Od ukupnog broja nezaposlenih građana u Crnoj Gori čak 58 odsto su žene. Učesnice debate su se saglasile da će zajednički raditi na poboljšanju uslova za zapošljavanje marginalizovanih grupa, posebno žena žrtava nasilja. U tom smislu pokrenuće se brojne edukacije sa ciljem osnaživanja žena.
- Stvoriti zakonske uslove za prioritet u zapošljavanju žena koje trpe porodično nasilje tako što bi poslodavcima omogućili olakšice.
- Napraviti anonimnu anketu među ženama koje su dobile otkaz kako bi se utvrdio pravi razlog otkaza, te napraviti crnu listu poslodavaca koji ne poštuju prava radnika (naročito žena), a koja bi bila javno predstavljena.
- Osnažiti i edukovati žene da pokrenu sopstvene biznise i u tom smislu izvršiti pritisak na lokalne uprave da dio budžetskih sredstava usmjere za razvoj ženskog preduzetništva.
- Pružiti maksimalnu podršku Ženskoj političkoj mreži da ostvari zacrtani cilj – izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika kroz uvođenje kvote od 40 odsto žena na izbornim listama i rasporedom da svako treće mjesto na izbornoj listi pripadne ženi.
- Da se pokrene inicijativa za veću vidljivost žena – političarki u medijima, jer istraživanja pokazuju da tokom kampanja oko osam odsto medijskog prostora pripadne ženama. Zbog toga treba uputiti predloge medijima, posebno Javnom servisu da u okviru svojih programskih sadržaja primjenjuju princip jednake zastupljenosti polova.
- Pokrenuti akciju prikupljanja sredstava za obezbjeđivanje digitalnog mamografa za žene sa sjevera.
25