Inicijativa za izmjene i dopune Zakonika o krivičnom postupku i Krivičnog zakonika Crne Gore u cilju njihovog usklađivanja sa Istanbulskom konvencijom
SAOPŠTENJE ZA JAVNOST SIGURNE ŽENSKE KUĆE, CENTRA ZA ŽENSKA PRAVA i SOS TELEFONA NIKŠIĆ
Inicijativa za izmjene i dopune Zakonika o krivičnom postupku i Krivičnog zakonika Crne Gore u cilju njihovog usklađivanja sa Istanbulskom konvencijom
Podgorica, 10.06.2015.
Nevladine organizacije Sigurna ženska kuća, Centar za ženska prava i SOS telefon Nikšić dostavile su poslanicama u Skupštini Crne Gore Predloge amandmana na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore.
Cilj inicijative je usaglašavanje crnogorskog zakonskog okvira sa međunarodnim preporukama i standardima propisanim Konvencijom Savjeta Evrope o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) koja je pravno obavezujuća za Crnu Goru.
Postojećim zakonskim rešenjima definisane su mjere bezbjednosti zabrana približavanja i udaljenje iz stana ili drugog prostora za stanovanje, koje stupaju na snagu tek po pravosnažnosti sudske presude, što znači da žrtve ovog krivičnog djela nemaju fizičku zaštitu u toku trajanja istrage i sudskog postupka. Praksa pokazuje da su žrtve nasilja u porodici posebno izložene opasnosti nakon što prijave nasilje i da se ono često ponavlja uz zastrašivanje i pritisak da odustanu od svjedočenja u krivičnom postupku.
Stoga predlažemo da se postojeći Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku unaprijedi uvođenjem hitnih mjera zaštite za žrtve krivičnog djela nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici i krivičnih djela protiv života i tijela do pravosnažnosti sudske odluke, t.j. da se uvedu mjere koje će neposredno i trenutno otkloniti dalju opasnost po život, zdravlje, fizički i psihički integritet žrtve, spriječiti ponavljanje krivičnog djela i ponovnu viktimizaciju žrtve.
Pored navedenog, sudovi u praksi često izriču kazne koje su blizu zakonskog minimuma ili su čak i ispod njega. Blaga kaznena politika poručuje da je nasilje u porodici legitimno i društveno prihvatljivo. Prema međunarodnim i regionalnim preporukama, kazne treba da budu srazmjerne težini krivičnih djela i zakonski okvir treba da predvidi teže kazne za krivična djela koja uključuju nasilje u porodici, nego za slična krivična djela nasilja počinjenog van porodičnog konteksta. Istanbulska Konvencija (član 46) propisuje da postojanje porodičnog odnosa između učinioca i žrtve treba sistematski dodavati kao otežavajuću okolnost u raznim krivičnim odredbama opštije prirode.
Stoga predlažemo i da se Krivičnim zakonikom Crne Gore predvide oštrije sankcije za krivična djela koja uključuju nasilje u porodici nego za slična krivična djela učinjena van porodičnog konteksta, kao i uvođenje krivičnog djela – proganjanje, koje se učestalo dešava u praksi, ali bez mogućnosti da se adekvatno krivično goni. Predloženim izmjenama želimo da doprinesemo uspostavljanju djelotvornog i srazmjernog sistema kažnjavanja nasilnika koji odvraća od ponovnog vršenja krivičnih djela.
Pozivamo sve političke partije, poslanike i poslanice u Skupštini Crne Gore da podrže ovu inicijativu jer predložene izmjene predstavljaju početne korake ka usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa Konvencijom Savjeta Evrope o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici koja obavezuje Crnu Goru da preduzme neophodne zakonodavne i druge mjere kako bi unaprijedila prava žena žrtava nasilja u porodici.
Napominjemo da je osim ovih, potrebno usvojiti i niz drugih odredbi kojima bi se osigurala efikasnija i efektivnija zaštita žrtava nasilja u porodici, pa će naše organizacije i u narednom periodu podnositi inicijative sa ciljem da primjena standarda predviđenih ovom Konvencijom postane ustaljena praksa crnogorskih institucija.
S poštovanjem,
Sigurna ženska kuća
Ljiljana Raičević, predsjednica
Centar za ženska prava
Maja Raičević, izvršna direktorka
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić
Nataša Međedović, izvršna koordinatorka